Mała rzeźba – wielki sen(s)

Polecam i zapraszam do Kalisza 💪👍
Artyści biorący udział w wystawie:
Norbert Sarnecki, Anna Ilska-Gruchot, Anna Sarnecka, Tomasz Jędrzejewski, Roman Kosmala, Andrzej Kołodziejczyk, Urszula Szymańska, Emilia Bogucka , Jarosław Bogucki , Wiesław Koronowski, Anna Słonka-Moskwa, Irena Rosińska-Melnik, Maria Podskarbi-Hebisz

Pomyśleć że roztopię się w kropli żywicy
Ona zejdzie do morza i stwardnieje w bursztyn
We wnętrzu kropli miasteczko z purpurowymi dachówkami
Stanisław Grochowiak

Wyobrażam sobie, że mogłaby to być jedna z najładniejszych historii o powstaniu małej formy rzeźbiarskiej. Droga wiodąca od wyobrażenia przez twórczy gest rzeźbiarza, do zamkniętej w materii opowieści.
Trudno oprzeć się wspomnieniom z dzieciństwa, kiedy to pod naszymi palcami powstawały całe światy, w naszych dłoniach rozgrywały się najważniejsze rzeczy.
Wśród naszych sprzymierzeńców trafiał się idealny kawałek błota, który zamieniał się w krokodyla; „koty” kurzu znalezione pod szafą – bezcenne, gdy akurat na myśl przyszła mysz o srebrnym futerku; kawałki plasteliny i patyki- nieocenione, kiedy powoływaliśmy do istnienia całe zastępy rycerzy zaopatrzonych w kłujący oręż; no i piasek… cudownie poddający się naszej woli, gdy chodziło o chwilowe przechowanie śladów naszych prawdziwych zwierząt (mieliśmy kury i psa), pozwalający na drążenie niezliczonych tuneli, w których spotykały się nasze palce.
Wtedy nasze światy pakowaliśmy w pudełka od zapałek, które na półkach tworzyły niesłychane konstrukcje, niemające prawa stawiać oporu grawitacji… a które jednak nie spadały. Pakowaliśmy i przechowywaliśmy, bo to były rzeczy najważniejsze. Czasem kilka z nich trzeba było zabrać ze sobą, gdy wyjeżdżało się na wakacje do babci albo gdy – z rumieńcami na policzkach i z kieszeniami pełnymi dojrzałych czereśni – chciało się obdarować najfajniejszego kolegę.
Teraz jesteśmy dorośli. Zadajemy sobie pytanie: „Po co rzeźbię?” Odnajdujemy konteksty, próbujemy nadawać sensy…, ale nadal marzymy o tym, by najważniejsze działo się pod naszymi palcami. Żeby na jedną chwilę mieć pod palcami cały świat… i żeby umieć się tym podzielić.
Anna Ilska-Gruchot

Kuratorzy wystawy: Tomasz Jędrzejewski, Anna Ilska-Gruchot

„Twórczy dotyk III – giganci współczesnej rzeźby”

23.06-28.07.2023, Poznań

Wystawa „Twórczy dotyk III – giganci współczesnej rzeźby” będzie trzecią, a zarazem ostatnią odsłoną cieszącego się dużym zainteresowaniem projektu, prezentującego polską rzeźbę współczesną w przestrzeniach Galerii Sztuki Rozruch w Poznaniu.

Do wystawy zaproszeni zostali artyści reprezentujący różne jej subtelne oblicza. W ramach ekspozycji zobaczymy rzeźbę klasyczną, nowatorską, mistrzowski portret, działania performatywne, instalacje, małą formę rzeźbiarską oraz ceramikę artystyczną. W prezentacji wezmą udział twórcy będący autorytetami wybranych nurtów, którzy wyznaczają kierunek myślenia i poszukiwań współczesnej rzeźby. To subiektywny wybór artystów, którzy niezaprzeczalnie osiągnęli sukces w wymiarze artystycznym, pedagogicznym, instytucjonalnym, dzięki dużej popularności zaistnieli w social mediach lub wypracowali swój indywidualny styl i język twórczej wypowiedzi. Poza wybitnymi reprezentantami środowiska poznańskiego do udziału w wystawie zostali zaproszeni uznani artyści z Warszawy, Gdańska oraz Krakowa.

Tytułowy „twórczy dotyk” budzi skojarzenia z cielesnością – fizycznym aspektem ludzkiej natury. Bezpośrednie spotkanie z trójwymiarową formą w różnej postaci działa na zmysły, zaprasza do głębszego poznania. Tą ekspozycją organizatorzy wystawy chcą nieustannie poszerzać wymianę doświadczeń artystycznych oraz dać możliwość, zwłaszcza młodszej widowni, na żywy kontakt z dziełami najwyższej klasy, ukazując możliwości oraz ogromny potencjał tej wciąż niedocenianej dziedziny sztuki.

W ramach wystawy, która odbędzie się w dniach 23 czerwca do 28 lipca br., przewidywane są liczne oprowadzania kuratorskie oraz specjalne wydarzenie poświęcone wybitnemu poznańskiemu artyście – profesorowi Józefowi Kopczyńskiemu, twórcy rzeźb plenerowych, pomników, małych form rzeźbiarskich i medali.

Uczestnicy: Sylwester Ambroziak, Emilia Bogucka, Stanisław Brach, Tomasz Górnicki, Katarzyna Kozyra, Józef Murzyn, Igor Mikoda, Paweł Orłowski, Stanisław Radwański, Tomasz Skórka, Grażyna Szymała-Wołyńska, Mariola Wawrzusiak-Borcz. Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Jędrzejewski.

„Granice” III edycja – Wilno

Zapraszamy na wystawę „Granice” III edycja – Wilno.

Projekt „Granice”
Próba opisu pojęcia – III
Punktem odniesienia oraz głównym pytaniem, jakie postawiliśmy autorom uczestniczącym w
wystawie, było odczytanie pojęcia Granicy opisanego w słowniku języka polskiego PWN*.
Granica/e *
1. «linia zamykająca lub oddzielająca pewien określony obszar»
2. «linia podziału lub czynniki różnicujące coś»
3. «ograniczony zasięg lub miara czegoś dozwolonego»
4. «kres możliwości fizycznych lub psychicznych człowieka»
Po lekturze samoistnie pojawiają się pytania i zaskoczenie wynikające z pojęciowej
obszerności definicji i możliwości odczytania na wiele sposobów, zarówno bardzo
osobistego, ale też szeroko czerpiąc ze źródeł kulturowych, religijnych, regionalnych oraz
świadomościowych.
Jak rozumieć pojęcie granica ?
Gdzie stawiamy granice ?
Jakie są źródła granic ?
Czy granice to nasze wewnętrzne upośledzenia i wątpliwości?
Czy brak granic jest wolnością ?
Czy granice są naturalnym podziałem porządkującym zarazem łączącym różnorodność?
Itp., Itd. ……..?
W szerszym kontekście są to właściwie pytania o kondycje ludzkości i miejsce w jakim
jesteśmy jako cywilizacja.
Założenia oraz pomysł wystawy powstał w roku 2020.
Niestety „koloru i emocji” odczytaniu pojęcia nadała trwająca od ponad pół roku wojna w
Ukrainie i Granica nabrała mrocznych barw i czerwonych odcieni. Mimo presji
aktualnych wydarzeń, wynikających z tego co dzieje się tuż obok nas, wystawa jest w nie
mniejszym stopniu spojrzeniem na wszystkie inne Granice wynikające z kultury, polityki,
geografii, życia społecznego, biologii czy edukacji. Pozostaje pytanie : Granice – ograniczają
czy tworzą ramy?
Do wystawy zaproszono autorów z Polski, Niemiec, Ukrainy oraz Litwy.
Multi dyscyplinarny charakter ekspozycji obejmujący fotografie, grafikę, rzeźbę oraz
instalacje multimedialne połączone z performance, jest reprezentacją bardzo szeroką choć
jak się wydaje niewystarczająca do opisu tak złożonego pojęcia.
Pierwsza próba została podjęta – mamy nadzieje, że odczytanie pojęcia przez artystów
pozwoli nam wszystkim lepiej się wzajemnie rozumieć i szanować a Granica nie będzie linią
podziału a stanie się linią spotkania i porozumienia.

Piotr Spek

Lista autorów wystawy
Projekt „Granice” – odsłona litewska

Polska :
Wojciech Beszterda
Tomasz Jędrzejewski
Zdzisław Mackiewicz
Patrycja Pi Pa Piwosz
Władysław Radziwiłłowicz
Krzysztof Ślachciak

Niemcy:
Noa Heyne
Lukas Hoffmann

Ukraina:
Ksenia Hnylytska
Tetyana Khoroshun
Olena Matoshniuk
Liuba Plavska
Yana Shliabanska
Angie Siveria
Alina Yakubenko

Litwa :
Rimantas Dichavičius
Toma Šlimaite
Ugne Žilyte
Jonas Vaitekunas
Asta Vasiliauskaitė

Kurator wystawy
Piotr Spek

Rzeźba Ignacego Łukasiewicza przed Muzeum Gazowni Warszawskiej

Tomasz Jędrzejewski

Poznański rzeźbiarz dr Tomasz Jędrzejewski autor rzeźby (ławeczki) przedstawiającej Ignacego Łukasiewicza przed Muzeum Gazowni Warszawskiej w Warszawie oraz Andrzej Garstka (przedstawiciel odlewni Garstka Studio z Szymanowa), 2022 rok

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz Warszawa

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz

Ignacy Łukasiewicz (1822 – 1882)

Ignacy Łukasiewicz przyszedł na świat w miejscowości Zaduszniki w roku 1822. Nauki pobierał w rzeszowskim gimnazjum. Po ukończeniu czterech klas gimnazjum naukę przerwał. Poszedł więc do pracy, zostając aptekarzem w Łańcucie, następnie w Rzeszowie. Zaangażował się przy tym w działalność patriotyczną. Wkrótce potem aresztowany, ale zwolniony po roku, natomiast otrzymał nakaz zamieszkania we Lwowie, gdzie jako aptekarz miał obowiązek regularnego meldowania się na posterunku policji. Rozpoczął następnie w ślad za podjętymi studiami badania wraz z Janem Zehem. Przedmiotem interesującego studium były produkty skraplania się oleju skalnego. W ten sposób otrzymano wkrótce naftę świetlną, dzięki czemu został ojcem lamp naftowych, które szybko weszły do użycia. Rok 1853 jest symboliczny, jako początek przemysłu naftowego polskiego. Ignacy Łukasiewicz z dalszych prac nie zrezygnował, bowiem za cel powziął sobie udoskonalanie wynalazku. Przeniósł się do Gorlic. Powstała jego spółka naftowa – co ważne, pierwsza w świecie. Celem spółki zostało wykorzystanie ropy przy równoczesnym jej wydobyciu. W Ulaszowicach w roku 1856 Łukasiewiczowi udało się założyć własną destylarnię. Apogeum jego działalności stanowiło założenie Towarzystwa Naftowego, które założył i na czele którego sam stanął. Zajmował się też szczególnie zabezpieczeniami socjalnymi robotników, zwłaszcza tych, których sam zatrudniał. Stało się to kluczem do tego, by w 1873 roku Pius IX odznaczył go Orderem św. Grzegorza oraz tytułem Szambelana Papieskiego. Zmarł w 1882 roku. Powodem bezpośrednim zgonu było zapalenie płuc. Został pochowany w Zręcinie.

Rzeźba Ignacego Łukasiewicza przed Muzeum Gazowni Warszawskiej w Warszawie, brąz patynowany, 2022

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz Warszawa

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz Warszawa

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz Warszawa

Rzeźba Ignacego Łukasiewicza przed Muzeum Gazowni Warszawskiej w Warszawie, brąz patynowany, 2022

“Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” – Muzeum Narodowe w Poznaniu

Prezentuje nie tylko najbardziej interesujące obiekty z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu, ale także numizmaty z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i ze zbiorów prywatnych.

Wystawa „Wielkopolska w monetach i medalach” to – jak mówi nam o tym drugi człon jej tytułu – „Podróż przez tysiąclecie” i przez blisko tysiąc pięćset artefaktów.

Wielkopolska to miejsce początków polskiego państwa i nieco później – polskiego mennictwa. Jak chyba żaden inny polski region, Wielkopolska jest niejako predestynowana do tego, aby na tle jej dziejów wewnętrznych przedstawić historię państwowości polskiej od początków aż do chwili obecnej. To być może tutaj właśnie, na Ostrowiu Lednickim lub w Poznaniu, odbył się chrzest Mieszka I, to na wielkopolskiej ziemi Bolesław Chrobry swoją koronacją podniósł znaczenie państwa do rangi królestw i kazał wybić pierwsze polskie monety, w tym taką, na której po raz pierwszy pojawia się nazwa państwa (Polonia). To w Wielkopolsce usytuowane były mennice, w których ujrzały światło dzienne najbardziej reprezentacyjne polskie monety nowożytne, jak również wykonane zostały piękne medale, którą to tradycję wielkopolscy artyści kontynuują do dzisiejszego dnia.

Zapraszamy do odbycia tej podróży i życzymy niezapomnianych wrażeń na szlakach historii, kultury i sztuki.

Wystawa „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” jest podzielona na dwa wątki: poświęcony monetom (wraz ze skarbami i żetonami) oraz ukazujący medale (wraz z plakietami, medalionami i żetonami).

Monety (skarby, monety powszechnego obiegu bite w Wielkopolsce z okresu średniowiecza i nowożytności, monety polskie związane z Wielkopolską i współczesne żetony promocyjne).

Medalierstwo (okres staropolski, okres zaborów, okres Drugiej Rzeczpospolitej, okres po 1945 roku). Obiekty sztuki małego reliefu i mennictwa przybliżone w katalogu wystawy, dla szerszej publiczności staną się okazją do poznania nieznanego powszechnie, skrytego zwykle w zaciszu gabinetów wycinka kultury materialnej i duchowej Wielkopolski ostatniego tysiąca lat.

https://www.youtube.com/watch?v=tP3fPXjx9jg

https://gloswielkopolski.pl/historia-wielkopolski-zapisana-w-monetach-nowa-wystawa-muzeum-narodowego-w-poznaniu-podroz-przez-tysiaclecie-zdjecia/ar/c13-17054865

NIE MUSISZ ROZUMIEĆ – fotografia i rzeźba

niemusisz-100x70-20220919

Zapraszamy na wernisaż 23 września o godz. 19.00 do Galerii Sztuki Rozruch w Poznaniu

/ Nie musisz rozumieć /
Niewiedza i brak zrozumienia zjawisk to coś do czego nie chcemy się przyznawać. Instynktownie czujemy, że społeczeństwo wymaga od nas rozumienia. Brak wiedzy, to brak pewności siebie, brak wiedzy to niepewność jutra, brak wiedzy to brak autorytetu, a więc i niższa pozycja społeczna. Nie chcemy nie wiedzieć, nie rozumieć. Tłumaczymy więc sobie świat na swój sposób. W oparciu o nasze ułomne zmysły i niepełną wiedzę tworzymy prawdy subiektywne, prawdziwe tylko dla nas i osób, które do nich przekonamy. Wierzymy w nie, bo w końcu każdy człowiek w coś wierzy. Jedni w teorię ewolucji, inni w to, że Ziemia jest płaska. Wszystko to łączy się z naszym dyskomfortem niewiedzy. Tymczasem prawda obiektywna to taka, która jest niezależna od tego w co wierzymy, niezależna od tego czy ją rozumiemy, czy nie. Wystawa „Nie musisz rozumieć” będzie się koncepcyjnie skupiać na opisanych zjawiskach, które leżą u podstaw postprawd i fake-newsów, a dzieją się we własnych strefach komfortu w często spolaryzowanych strefach społeczeństwa.
Krzysztof Ślachciak

Artyści biorący udział w wystawie:
Katarzyna Łata, Jowita Mormul, Katarzyna Navarra, Katarzyna Kalua Kryńska, Zdzisław Mackiewicz, Zdzisław Orłowski, Piotr Spek, Wojciech Sternak, Robert Pranagal, Krzysztof Ślachciak, Wojciech Beszterda, Tomasz Jędrzejewski, Roman Kosmala, Wiesław Koronowski, Grażyna Szymała-Wołyńska, Norbert Sarnecki, Anna Ilska-Gruchot, Jacek Jagielski, Andrzej Kołodziejczyk, Jarosław Bogucki, Robert Bartel, Szymon Zwoliński, Patrycja Pi Pa Piwosz, Karolina Komasa, Rafał Kotwis, Dawid Szafrański.

Wystawa organizowana jest w ramach współpracy Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy, Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski i Jeżyckiego Centrum Kultury.
Kuratorzy: Krzysztof Ślachciak, Tomasz Jędrzejewski

Sauté – przegląd rzeźby

306617784_5882627298434315_7637565783056012722_n

Wystawa „Sauté – przegląd rzeźby” prezentowana w Muzeum Śremskim, to pokaz prac blisko dwudziestu aktywnych artystów rzeźbiarzy środowiska wielkopolskiego.
To rodzaj wizji lokalnej zainteresowań twórców, ich poszukiwań formalnych, filozofii, spojrzeń na sztukę oraz prywatnych zmagań z materią rzeźbiarską. Wielowymiarowy charakter prezentacji oraz różnorodność dzieł ma głęboki wydźwięk poznawczy dla potencjalnych odbiorców. To celowe działanie przywodzące na myśl dawne, liczne przeglądy artystyczne. Jest to moment wyjścia z zacisza swych pracowni, przeciwstawienie samotnego procesu powstawania dzieł z szeroką prezentacją i możliwością reakcji publiki na ukazane prace, zastosowane techniki, formaty, kształty oraz bogactwo faktur i koloru.
To przegląd rzeźby czystej, pozbawionej koniunkturalnych naleciałości, bez nadmiernego epatowania aktualnymi trendami, ukazujący szerokie zainteresowania twórcze rzeźbiarzy różnych pokoleń. Zapraszam do bezpośredniego spotkania z trójwymiarowymi formami w różnej postaci oraz bliższego poznania artystów regionu Wielkopolski.
Kurator dr Tomasz Jędrzejewski
W wystawie biorą udział: Emilia Bogucka, Jarosław Bogucki, Joanna Buczak, Piotr Garstka, Anna Ilska-Gruchot, Małgorzata Jędrzejczak-Tomczak, Tomasz Jędrzejewski, Andrzej Kołodziejczyk, Roman Kosmala, Agnieszka Lisiak „Skórka”, Rafał Nowak, Maria Podskarbi-Hebisz, Anna Rodzińska, Anna Sarnecka, Norbert Sarnecki, Anna Słonka-Moskwa, Grażyna Szymała-Wołyńska, Urszula Szymańska, Michał Wielopolski.

TWÓRCZY DOTYK II – giganci współczesnej rzeźby

Zapraszam 😉
TWORCZY_DOTYK_PLAKAT_27_05_2022-01
Artyści biorący udział w wystawie:
Mariusz Białecki, Andrzej Dudek-Dürer , Jerzy Fober, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Danuta Mączak, Adam Myjak, Rafał Nowak, Antoni Janusz Pastwa, Andrzej Szarek, Jan Tutaj, Dominik Wdowski, Longin Witczak.

TWÓRCZY DOTYK II – giganci współczesnej rzeźby” to druga odsłona nowego cyklu wystaw prezentujących polską rzeźbę współczesną w przestrzeniach Galerii Sztuki Rozruch w Poznaniu.
Rzeźba jako autonomiczna dziedzina sztuki jest bardzo pojemną działalnością twórczą. Do wystawy zaproszeni zostali artyści reprezentujący różne jej subtelne oblicza. W ramach ekspozycji zobaczymy rzeźbę klasyczną, nowatorską, mistrzowski portret, działania performatywne, instalacje, małą formę rzeźbiarską oraz ceramikę artystyczną. W prezentacji wezmą udział twórcy będący autorytetami wybranych nurtów, którzy wyznaczają kierunek myślenia i poszukiwań współczesnej rzeźby. To subiektywny wybór artystów, którzy niezaprzeczalnie osiągnęli sukces w wymiarze artystycznym, pedagogicznym, instytucjonalnym, dzięki dużej popularności zaistnieli w social mediach lub wypracowali swój indywidualny styl i język twórczej wypowiedzi. Tytułowy „twórczy dotyk” budzi skojarzenia z cielesnością – fizycznym aspektem ludzkiej natury. Bezpośrednie spotkanie z trójwymiarową formą w różnej postaci działa na zmysły, zaprasza do głębszego poznania. Odkrywanie materii, koloru, podążanie za nieoczywistym kształtem, daje prawdziwą satysfakcję, pozwalając na chwilę dystansu i oderwanie się od codzienności. Tą ekspozycją chcemy nieustannie poszerzać wymianę doświadczeń artystycznych oraz dać możliwość zwłaszcza młodszej widowni żywy kontakt z dziełami najwyższej klasy, ukazując możliwości oraz ogromny potencjał tej wciąż niedocenianej dziedziny sztuki.
Poza wybitnymi reprezentantami środowiska poznańskiego do udziału w wystawie zostali zaproszeni uznani artyści z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Radomia i Cieszyna.
W ramach wystawy przewidujemy liczne oprowadzania kuratorskie oraz specjalne wydarzenie poświęcone niedawno zmarłej wybitnej poznańskiej artystce – Annie Krzymańskiej, autorce rzeźb plenerowych, pomników, małych form rzeźbiarskich i medali.
Kurator wystawy
dr Tomasz Jędrzejewski

Wystawa objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania pana Jacka Jaśkowiaka oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Galeria Sztuki Rozruch, ul. Jackowskiego 5–7, Poznań
Wernisaż 10 czerwca 2022 godz. 19.00, finisaż 22 lipca 2022 godz. 19.00

Galeria czynna od wtorku do piątku od godziny 17.00 do 20.00 lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym 888 467 714
Nasi partnerzy i sponsorzy: Honorowy Konsul Meksyku Władysław Szebiotko, Garstka Studio, Galeria Sztuki Rozruch, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, TVP 3 Poznań

„Nic nowego? Na granicy figuracji”

274884339_259127139722336_5883052306871856198_n

Nic nowego? Na granicy figuracji

Tytuł wystawy ma skłonić do namysłu nad pojęciem figuracji, które stało się niezwykle obszerne, podobnie jak pojęcie rzeźby. Zwrot „na granicy figuracji” rodzi więc pytanie, na ile można tę granicę definiować, a na ile jest umowna.
Figuracja i rzeźba są nierozerwalnie powiązane. Najstarsze znaleziska pozwalają uznać te pojęcia za tożsame. „Przed Duchampem” istniały w zasadzie tylko dwie formy rzeźby — wizerunki figur oraz detale architektoniczne.
Niemal w każdej formie możemy dostrzec odniesienie do człowieka. Poszukiwanie takich antropomorficznych idei wynika z zapisanej w naszej podświadomości historii ludzkości. Poszukiwanie form zbliżonych do nas samych jest naturalną ludzką potrzebą.
Często próbuje się dyskredytować sztukę figuratywną werdyktem „nic nowego”. Nie ulega jednak wątpliwości, że człowiek pozostaje źródłem inspiracji, choć figuracja ulegała niezliczonym przeobrażeniom, a ponadto nieustannie pojawiają się nowe możliwości ekspresji artystycznej (dzięki drukowi 3D, przestrzeni wirtualnej, sztuce intermedialnej itd.).
Pokazano tu dzieła rzeźbiarzy, dla których przynajmniej w pewnym okresie ich rozwoju artystycznego figuracja miała szczególne znaczenie. Jakie ma dziś? Czy stanowi podstawę podejmowanych tematów, czy pozostała ledwie dostrzegalnym śladem?

Jarosław Bogucki

Uczestnicy:
1. Mariusz Białecki
2. Sławomir Biernat
3. Jarosław Bogucki
4. Izabela Grudzińska
5. Grzegorz Gwiazda
6. Tomasz Jędrzejewski
7. Karolina Komasa
8. Józef Kopczyński
9. Małgorzata Kopczyńska
10. Wiesław Koronowski
11. Rafał Kotwis
12. Wojciech Kujawski
13. Aleksandra Mazurkiewicz
14. Igor Mikoda
15. Wiesław Napierała
16. Martyna Pająk
17. Józef Petruk
18. Marcin Radziejewski
19. Norbert Sarnecki
20. Michał Staszczak
21. Wojciech Tężycki
22. Jan Tutaj
23. Michał Wielopolski
24. Szymon Zwoliński

Patronat:
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Wydział Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Miasto Śrem
Muzeum Śremskie

Patronat medialny:
TV Relax

CAŁKIEM NOWY CZŁOWIEK 1.2 – FOTOGRAFIA I RZEŹBA

zaproszenie elektroniczne (3)

CAŁKIEM NOWY CZŁOWIEK 1.2
FOTOGRAFIA I RZEŹBA

28 stycznia 2022 r. o godzinie 18:00 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy „Całkiem Nowy Człowiek ”, które odbędzie się w formie oprowadzania kuratorskiego. Swoje prace zaprezentuje trzydziestu artystów dwóch dyscyplin sztuki: fotografii i rzeźby. Wszystko po to, aby zmierzyć się z tym, co dla twórców najbliższe: ukazać prawdę o współczesnym człowieku, otworzyć widza na problematykę tożsamości oraz miejsca istoty ludzkiej w otaczającej nas płynnej rzeczywistości.

Tytułowy „nowy człowiek” jest samotny, często pozbawiony relacji z drugim człowiekiem. Żyjący w wirtualnym świecie, często nastawiony na kult piękna i szeroko pojmowaną konsumpcję. Artyści przez swoje dzieła zadają pytania o jednostkę i zbiorowość. Jaki jest dziś człowiek? Dokąd zmierza? Co z naszym humanizmem, gdzie jest miejsce dla chorych, słabych, wykluczonych czy odmiennych? Są to pytania bardzo ważne dla wszystkich pokoleń. Wiele dzieł odnosi się bezpośrednio do emocji, odczuć związanych z wyobcowaniem, samotnością i przymusową izolacją, niektóre wprost odnoszą się do obecnej sytuacji pandemicznej, stając się czytelnym zapisem czasu.

Okres pandemii dobitnie pokazał i nadal pokazuje jak kruche może być życie. Ten nowy porządek sprawia, że niejednokrotnie musimy dokonywać weryfikacji naszych poglądów, przyzwyczajeń oraz pragnień. Obserwowane konflikty społeczne, narastająca frustracja i wzajemne niezrozumienie wpływają na kondycję człowieka. Wystawa jest aktualna, tu i teraz porusza problemy nurtujące nas wszystkich.

Na ekspozycji widoczny jest silny ładunek subiektywnych doświadczeń, osobistych odniesień oraz znaków, czy też symboli kulturowych uniwersalnych dla wszystkich zbiorowości. Interdyscyplinarny charakter wystawy pozwolił na pozytywne „ iskrzenie” pomiędzy twórcami i zaowocował ciekawymi rozwiązaniami formalnymi. Zwraca uwagę różnorodnością użytych technik; fotografie tradycyjne, fotografie na szkle i płótnie, rzeźby wykonane w różnych materiałach, instalacje wykorzystujące specyfikę miejsca, projekcje, obiekty i hologramy.

Wystawa w swoim zamiarze ma również łączyć pokolenia twórców jak i odbiorców, ukazuje rolę sztuki w kształtowaniu podglądów społecznych, będąc istotnym czynnikiem dyskursu publicznego.
Ekspozycja powstała dzięki współpracy między Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski, Wielkopolskim Związkiem Artystów Rzeźbiarzy oraz Wydziałem Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Współorganizatorem jest Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku.
Kurator wystawy
dr Tomasz Jędrzejewski
Artystki i artyści biorący udział w wystawie:

Robert Andre, Wojciech Beszterda, Emilia Bogucka, Jarosław Bogucki, Joanna Buczak, Tytus Grodzicki, Anna Ilska-Gruchot, Jacek Jagielski, Tomasz Jędrzejewski, Andrzej Kołodziejczyk, Wiesław Koronowski, Roman Kosmala, Rafał Kotwis, Włodzimierz Kowaliński, Maciej Kuszela, Agnieszka Lisiak „Skórka”, Danuta Mączak, Igor Mikoda, Zdzisław Orłowski, Barbara Pilch, Patrycja Pi Pa Piwosz, Anna Sarnecka, Norbert Sarnecki, Sławek Skrobała, Piotr Spek , Dawid Szafrański, Leszek Szurkowski , Karol Szymkowiak , Krzysztof Ślachciak, Szymon Zwoliński.
Czas trwania wystawy: 28 stycznia – 20 lutego 2022
Finisaż: 18 lutego 2022 (piątek), godz. 18:00