Generał Władysław Sikorski – popiersie – Lubin

1Generał Władysław Sikorski autor Tomasz Jędrzejewski2

Popiersie z brązu Generała Władysława Sikorskiego, autor rzeźby Tomasz Jędrzejewski
Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Wyszyńskiego 3 Lubin,

Władysław Sikorski (1881-1943) – polski generał i polityk, w okresie II wojny światowej pełnił funkcję premiera Rządu RP na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Jeden z najbardziej zasłużonych działaczy polskich lat 1939-43

Generał Władysław Sikorski autor Tomasz Jędrzejewski1

Generał Władysław Sikorski autor Tomasz Jędrzejewski3

Generał Władysław Sikorski autor Tomasz Jędrzejewski4

Generał Władysław Sikorski autor Tomasz Jędrzejewski5

Generał Władysław Sikorski autor Tomasz Jędrzejewski6

Generał Władysław Sikorski autor Tomasz Jędrzejewski7

Generał Władysław Sikorski autor Tomasz Jędrzejewski8

Otwarcie wystawy „Czas ucieka. Wieczność czeka”

Tomasz Jędrzejewski "Wieczność czeka" brąz 2020

Tomasz Jędrzejewski "Wieczność czeka" brąz, 2020

Mój nowy medal „Wieczność czeka” brąz, awers i rewers, 2020 😉

W dniu dzisiejszym – w 15 rocznicę odejścia do Pana św. Jana Pawła II – w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie odbyło się otwarcie wystawy „Czas ucieka. Wieczność czeka”. Zapraszam do relacji z wydarzenia.

Czas ucieka. Wieczność czeka – wystawa

„KOLeKCJa oDMieNNOśCi” – rzeźba, instalacja

To moja największa wystawa indywidualna 😉 Zapraszam do Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, wernisaż 6 marca 2020 o godz. 18.00, Włocławek ul. Miedziana 2/4, wystawa czynna do 29 marca 2020 r.

plakat A3.cdr

Poznański artysta Tomasz Jędrzejewski wybrał na potrzeby wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku te spośród swoich realizacji, których wspólnym mianownikiem jest człowiek, jego emocje, postawy, wybory. Wśród prezentowanych prac znajdą się wieloelementowe instalacje i pojedyncze realizacje. Artysta poszukuje prawdy o nas, współczesnych ludziach. Idąc drogami artystycznych poszukiwań, trafia do ciekawych miejsc, które go inspirują. Jedną ze ścieżek zawędrował do renesansowych gabinetów osobliwości. Efektem tego jest zaskakująca swoją wymową galeria poddanych anatomicznej personifikacji zwierząt, których cechy zewnętrzne stanowią obnażenie tego, co kryje ludzkie wnętrze. Obala tym zabiegiem mit o wyższości ludzi nad zwierzętami. Artysta dotyka problemów dręczących nas, ludzi żyjących w XXI wieku. Wybrane przez niego środki artystycznego wyrazu są wystarczająco uniwersalne, aby mogły zostać odczytane przez każdego odbiorcę, pozostawiając jednocześnie widzowi szerokie pole do własnej interpretacji.

Wernisaż: 6 marca 2020, godz. 18:00

zaproszenie.cdr

ZWIERZĘ – finisaż

received_879253302510771 (1)

Zapraszamy na finisaż 13/02/2020 godz. 20:00 ul. Jackowskiego 5

To wystawa prac artystów środowiska wielkopolskiego. Na dwóch poziomach Galerii Fotografii i Rzeźby przedstawiamy blisko czterdzieści różnych form przestrzennych o tematyce animalistycznej.
Tą prezentacją artyści ukazują rolę i miejsce, jakie w ich twórczości stanowi wątek związany z obrazowaniem zwierząt, jak również rolę relacji ludzko – zwierzęcych.
Pomimo zmian trendów w myśleniu o szeroko pojmowanej naturze i jej roli w kształtowaniu się nowoczesnego społeczeństwa, cały czas tkwimy w antropocentrycznej koncepcji postrzegania świata.
W kulturze nakierowanej na podmiotowość człowieka, rola zwierząt zostaje zepchnięta na margines, a nieograniczona moc sprawcza ludzi pozostawia coraz więcej blizn na naszej wspólnej planecie.
Tytułowe „Zwierzę” , dzięki odpowiedzi artystycznej twórców przyjmuje różnorakie formy. Z jednej strony jest to gra słowna i zabawa z widzem, z drugiej głęboka refleksja nad relacjami i koegzystencją. Zaproszeni artyści swoimi pracami poruszają wiele aspektów, wpływając przy tym na emocje widza. Widzimy wyraźny podziw dla piękna zwierząt, oddanie różnorodności fauny, jako obiektu niewyczerpanej fascynacji i inspiracji twórczej , a z drugiej strony coś skrajnego – zło jakie człowiek może wyrządzić naturze. Ukazanie gatunków zagrożonych wyginięciem, uwrażliwienie na krzywdę zwierząt oraz symboliczne pokazanie zmian klimatu, jest wyrazistym i aktualnym głosem twórców w szerokim dyskursie na temat kondycji naszej planety.
Na wystawie można odszukać również wątki osobiste, prywatne relacje, upamiętnienie bliskich zwierząt i chwil z nimi związanych. Odnajdziemy również realizacje działające na zmysły, wywołujące lęk i przerażenie.
Jest to również bogaty przegląd stylistyk oraz środków obrazowania. Obserwujemy prace figuratywne, realistycznie odzwierciedlające różne gatunki zwierząt, abstrakcyjne, uproszczone oraz symboliczne. Niewątpliwym atutem wystawy jest prezentacja i wielość użytych technik; projekcje video, ceramika, gips, odlewy w brązie i żywicy, druk 3D, rzeźby ze stali nierdzewnej, aluminium oraz instalacje wykorzystujące specyfikę miejsca.
Dzięki tej wystawie, jak w soczewce możemy zobaczyć wielość postaw twórczych rzeźbiarzy różnych pokoleń. Zapraszam do inspirującego i ciekawego świata zwierząt.

dr Tomasz Jędrzejewski,
Kurator wystawy,
Prezes WZAR

received_484277919186348

INTRO – wystawa rzeźby

Zapraszamy serdecznie 😉
INTRO – wystawa rzeźby
Galeria Polskie Meble w Poznaniu,
swoje prace zaprezentują;
Emilia Bogucka, Sebastian Grabowski, Anna Ilska-Gruchot, Tomasz Jędrzejewski, Andrzej Kołodziejczyk, Roman Kosmala, Dorota Piekarczyk, Anna Rodzińska, Anna Sarnecka, Norbert Sarnecki, Urszula Szymańska, Małgorzata Jędrzejczak-Tomczak.

Wernisaż wystawy 28.09.2019 godz. 19.00, Galeria Polskie Meble, Poziom 1, Aleje Solidarności 34, Poznań

Kurator dr Tomasz Jędrzejewski

plakat meble koniec (1)

Uroczyste odsłonięcie herbu Miasta Radłowa ;) fotorelacja

Uroczyste odsłonięcie herbu Miasta Radłowa, autor rzeźby dr Tomasz Jędrzejewski 😉 fotorelacja
P.S. Specjalne podziękowania dla pani Aliny Więcek za nadzór nad projektem oraz wielkie dzięki dla sprawnej ekipy z odlewni Garstka Studio w Szymanowie

Tomasz Jędrzejewski Herb Radłowa 1

3

Oficjalne odsłonięcie rzeźby z brązu przez burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączkę, Piotra Kaperę – przewodniczącego Rady Miejskiej w Radłowie oraz Tomasza Jędrzejewskiego ;)Fot. Maksymilian Pochroń

4Fot. Maksymilian Pochroń

5Fot. Maksymilian Pochroń

Tomasz Jędrzejewski Herb Radłowa 6

Tomasz Jędrzejewski Herb Radłowa 7

Tomasz Jędrzejewski Herb Radłowa 10

IMG_20190827_145231

DSC_0017

Motyw do herbu miasta został zaczerpnięty z XIV-wiecznego fryzu radłowskiego kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela

DSC_0011

DSC_0054

8

Tomasz Jędrzejewski Herb Radłowa 9

Wystawa zbiorowa Bryła III – rzeźba obiekt instalacja

zaprosz indyw

Zapraszamy Państwa na trzecią i ostatnią edycję wystaw prezentujących współczesną rzeźbę, w tym obiekty i instalację. Kuratorem i pomysłodawcą cyklu wystaw Bryła jest dr Tomasz Jędrzejewski. W ekspozycji udział biorą: Agnieszka Lisiak „Skórka”, Andrzej Kołodziejczyk, Anna Krzymańska, Anna Rodzińska, Anna Sarnecka, Danuta Mączak, Emilia Bogucka, Ewa Twarowska – Sioda, Grażyna Szymała – Wołyńska, Piotr Mastalerz, Urszula Szymańska, Irena Rosińska – Melnik, Jarosław Bogucki, Kazimierz Rafalik, Maria Podskarbi –Hebisz, Małgorzata Jędrzejczak –Tomczak, Norbert Sarnecki, Patrycja PiPa Piwosz, Roman Kosmala, Tomasz Jędrzejewski, Piotr Garstka, Rafał Nowak, Piotr Wełniak, Paweł Boniecki, Szymon Zwoliński, Ireneusz Daczka, Jacek Jagielski i Karolina Komasa. Wystawa trwa od 14 do 30 czerwca, podczas sobót, niedziel i świąt galeria jest zamknięta, można jednak obejrzeć ekspozycję po uprzednim kontakcie telefonicznym 693077170. Organizatorami wystawy są Jeżyckie Centrum Kultury i Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy. Wydarzenie jest dotowane przez Władze Miasta Poznania.

Plakat100x70_Bryła-3

Wystawa „Życie zadane – medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”

Zycie_zadane_zaproszenie_A4doA5.ai

Zycie_zadane_zaproszenie_A4doA5.ai

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Miedzi w Legnicy od 3 kwietnia do 5 maja 2019 r.
Otwarcie wystawy 3 kwietnia godz. 17:00 /Akademia Rycerska/.

Jan Paweł II traktował życie jako dar, który mocą swej wewnętrznej dynamiki, dopomina się twórczego podjęcia. Życie najpierw zostaje „dane”, później staje się zadaniem. Dopiero takie rozpoznanie życia umożliwia podjęcie go w sposób odpowiedzialny i twórczy a zarazem pozwala odkryć jego znaczenie. Taka właśnie optyka dopomina się o postawienie pytania o źródło prawdy o życiu. Otwiera na wymiar Tajemnicy. Pozwala odkrywać źródło i cel ludzkiego losu. Pomaga odpowiadać na fundamentalne pytanie: skąd przychodzę i dokąd zmierzam.

Papież przez świadectwo życia i pozostawione słowa budził nasze umysły, serca i sumienia. Odczytywał to jako swoją odpowiedzialność – jeden z wymiarów swojego „życia zadanego”. Czynił to z przekonaniem i zaangażowaniem: by nikt nie gubił spraw istotnych dla swego losu.

Papieską inspirację podjęło prawie pięćdziesięciu polskich artystów medalierów współtworząc kolekcję „Życie zadane – medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”.

Podjęcie tego dyskursu jest zarówno interesujące, uzasadnione jak też poniekąd wymagane. Sztuka potwierdza swą wyjątkową rolę we współtworzeniu kultury – przestrzeni w której żyjemy, z której czerpiemy i którą równocześnie swoim życiem budujemy, stając wobec najważniejszych pytań i problemów jakie przynosi w sobie życie.

Bernard Marek Adamowicz

http://muzeum-miedzi.art.pl/aktualnosci/zapowiedzi/619-wystawa-zycie-zadane-medalierskie-rozmowy-z-janem-pawlem-ii