Fotorelacja z wernisażu wystawy „Wspólna przestrzeń”

Fotorelacja z wernisażu wystawy „Wspólna przestrzeń”

https://plus.google.com/photos/116090530914748207521/albums/6185172761518246321

Tekst z katalogu do wystawy:
„Wspólna przestrzeń” to wystawa międzypokoleniowa, łącząca wiele postaw twórczych, ukazująca stan i wagę rzeźbiarskiego środowiska Wielkopolski.
Nawiązując do starych, dobrych tradycji kuratorskich, starałem się dokonać wyboru prac w sposób bezpośredni – odwiedzając artystów w ich pracowniach. Dyskutując, otoczony sztuką w czterech ścianach domów i mieszkań, dobierałem nieoczywiste, ciekawe realizacje.
Efektem jest „Wspólna przestrzeń” twórców skupionych wokół Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy – ogromny zbiór prawie czterdziestu form przestrzennych zebranych w jednym miejscu – niecodzienny widok, ale także prezentacja szerokiego spektrum autorskich postaw, filozofii i spojrzeń na sztukę. Tematyka rzeźb bazuje najczęściej wokół człowieka, tożsamości oraz relacji międzyludzkich, dostrzegalne są również motywy zwierzęce, abstrakcyjne, a obok pełnych wrażliwości poszukiwań rzeźbiarskich pokazujemy projekty konceptualne i plenerowe.
WZAR to organizacja reprezentowana przez postaci znaczące dla kultury naszego miasta, regionu i kraju. Ponieważ nie sposób jednak zaakcentować każdego twórcy indywidualnie, wspomnę tylko, że do naszego grona należą profesorowie, pedagodzy uczelni artystycznych, nauczyciele szkół oraz kameralni twórcy skupieni na swoich artystycznych poszukiwaniach. Liczną grupę stanowią młodzi rzeźbiarze, rozpoczynający swą artystyczną drogę, wykazujący się wielkim zaangażowaniem, często nagradzani w konkursach ogólnopolskich, nierzadko autorzy dużych realizacji w przestrzeni miejskiej.
Siedziba Fundacji Rozwoju Miasta Poznania, w której progach możemy gościć, jest wyjątkowym miejscem spotkań, pomysłów i kreowania otaczającej nas rzeczywistości. Obszar Fundacji stał się przestrzenią pełną kształtów, inspirującą do poszukiwań przestrzennych oraz niepowtarzalną wspólnotową platformą, gdzie podobne myśli spotykają się w jednym. W kontekście miejsca „Wspólna przestrzeń” to nie tylko dyskurs na temat sztuki w regionie, to także artystyczny krajobraz naszego miasta.
Myślę, że obecna wystawa przyniesie wiele ciekawych doznań artystycznych i po raz kolejny poznańska publiczność odkryje swoich twórców oraz ich dorobek. Wszystkich jednoczy wspólna pasja i chęć poszukiwania w tej trudnej materii, jaką jest szeroko pojmowana rzeźba – łączy nas „Wspólna przestrzeń”.
Tomasz Jędrzejewski
Kurator wystawy,
Wiceprezes WZAR

FILM Z WYSTAWY: