“Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” – Muzeum Narodowe w Poznaniu

Prezentuje nie tylko najbardziej interesujące obiekty z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu, ale także numizmaty z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i ze zbiorów prywatnych.

Wystawa „Wielkopolska w monetach i medalach” to – jak mówi nam o tym drugi człon jej tytułu – „Podróż przez tysiąclecie” i przez blisko tysiąc pięćset artefaktów.

Wielkopolska to miejsce początków polskiego państwa i nieco później – polskiego mennictwa. Jak chyba żaden inny polski region, Wielkopolska jest niejako predestynowana do tego, aby na tle jej dziejów wewnętrznych przedstawić historię państwowości polskiej od początków aż do chwili obecnej. To być może tutaj właśnie, na Ostrowiu Lednickim lub w Poznaniu, odbył się chrzest Mieszka I, to na wielkopolskiej ziemi Bolesław Chrobry swoją koronacją podniósł znaczenie państwa do rangi królestw i kazał wybić pierwsze polskie monety, w tym taką, na której po raz pierwszy pojawia się nazwa państwa (Polonia). To w Wielkopolsce usytuowane były mennice, w których ujrzały światło dzienne najbardziej reprezentacyjne polskie monety nowożytne, jak również wykonane zostały piękne medale, którą to tradycję wielkopolscy artyści kontynuują do dzisiejszego dnia.

Zapraszamy do odbycia tej podróży i życzymy niezapomnianych wrażeń na szlakach historii, kultury i sztuki.

Wystawa „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” jest podzielona na dwa wątki: poświęcony monetom (wraz ze skarbami i żetonami) oraz ukazujący medale (wraz z plakietami, medalionami i żetonami).

Monety (skarby, monety powszechnego obiegu bite w Wielkopolsce z okresu średniowiecza i nowożytności, monety polskie związane z Wielkopolską i współczesne żetony promocyjne).

Medalierstwo (okres staropolski, okres zaborów, okres Drugiej Rzeczpospolitej, okres po 1945 roku). Obiekty sztuki małego reliefu i mennictwa przybliżone w katalogu wystawy, dla szerszej publiczności staną się okazją do poznania nieznanego powszechnie, skrytego zwykle w zaciszu gabinetów wycinka kultury materialnej i duchowej Wielkopolski ostatniego tysiąca lat.

https://www.youtube.com/watch?v=tP3fPXjx9jg

https://gloswielkopolski.pl/historia-wielkopolski-zapisana-w-monetach-nowa-wystawa-muzeum-narodowego-w-poznaniu-podroz-przez-tysiaclecie-zdjecia/ar/c13-17054865

Dodaj komentarz