Mała rzeźba – wielki sen(s)

Polecam i zapraszam do Kalisza 💪👍
Artyści biorący udział w wystawie:
Norbert Sarnecki, Anna Ilska-Gruchot, Anna Sarnecka, Tomasz Jędrzejewski, Roman Kosmala, Andrzej Kołodziejczyk, Urszula Szymańska, Emilia Bogucka , Jarosław Bogucki , Wiesław Koronowski, Anna Słonka-Moskwa, Irena Rosińska-Melnik, Maria Podskarbi-Hebisz

Pomyśleć że roztopię się w kropli żywicy
Ona zejdzie do morza i stwardnieje w bursztyn
We wnętrzu kropli miasteczko z purpurowymi dachówkami
Stanisław Grochowiak

Wyobrażam sobie, że mogłaby to być jedna z najładniejszych historii o powstaniu małej formy rzeźbiarskiej. Droga wiodąca od wyobrażenia przez twórczy gest rzeźbiarza, do zamkniętej w materii opowieści.
Trudno oprzeć się wspomnieniom z dzieciństwa, kiedy to pod naszymi palcami powstawały całe światy, w naszych dłoniach rozgrywały się najważniejsze rzeczy.
Wśród naszych sprzymierzeńców trafiał się idealny kawałek błota, który zamieniał się w krokodyla; „koty” kurzu znalezione pod szafą – bezcenne, gdy akurat na myśl przyszła mysz o srebrnym futerku; kawałki plasteliny i patyki- nieocenione, kiedy powoływaliśmy do istnienia całe zastępy rycerzy zaopatrzonych w kłujący oręż; no i piasek… cudownie poddający się naszej woli, gdy chodziło o chwilowe przechowanie śladów naszych prawdziwych zwierząt (mieliśmy kury i psa), pozwalający na drążenie niezliczonych tuneli, w których spotykały się nasze palce.
Wtedy nasze światy pakowaliśmy w pudełka od zapałek, które na półkach tworzyły niesłychane konstrukcje, niemające prawa stawiać oporu grawitacji… a które jednak nie spadały. Pakowaliśmy i przechowywaliśmy, bo to były rzeczy najważniejsze. Czasem kilka z nich trzeba było zabrać ze sobą, gdy wyjeżdżało się na wakacje do babci albo gdy – z rumieńcami na policzkach i z kieszeniami pełnymi dojrzałych czereśni – chciało się obdarować najfajniejszego kolegę.
Teraz jesteśmy dorośli. Zadajemy sobie pytanie: „Po co rzeźbię?” Odnajdujemy konteksty, próbujemy nadawać sensy…, ale nadal marzymy o tym, by najważniejsze działo się pod naszymi palcami. Żeby na jedną chwilę mieć pod palcami cały świat… i żeby umieć się tym podzielić.
Anna Ilska-Gruchot

Kuratorzy wystawy: Tomasz Jędrzejewski, Anna Ilska-Gruchot

Dodaj komentarz