Zaproszenie na wernisaż wystawy „Przebłysk”

 

„Przebłysk”

Zapraszamy na interdyscyplinarną wystawę twórców środowiska poznańskiego, zawodowo związanych z Katedrą Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.
Artyści o podobnej wrażliwości, bez wzajemnej rywalizacji ukazują to, co ulotne, niedopowiedziane. Ich sztuka jest subtelnym zapisem owej chwili, mgnienia.
Na wystawie pokazane zostaną prace malarskie, fotograficzne, rysunkowe, ceramika oraz rzeźba.

Wernisaż w poniedziałek 19.10.2015 o godz. 19.00
Otwarcie wystawy uświetni koncert Michael’a Wilanowskiego

Galeria Oko/Ucho, Estrada Poznańska, ul. Masztalarska 8, Poznań
Wystawa trwa do 31.10.2015

Koordynator wystawy – Krzysztof Ślachciak

Kurator wystawy – Tomasz Jędrzejewski

Autor plakatu – Przemysław Tomczak

Artyści biorący udział w wystawie:

Małgorzata Jędrzejczak – Tomczak

Ukończyła studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z ceramiki artystycznej u prof. F. Kruszwickiego oraz projektowania architektury wnętrz u prof. W. Wojciechowskiego. Od 1988 r. do chwili obecnej prowadzi Pracownię Ceramiki i Rzeźby w C.K. Zamek w Poznaniu. Założycielka Grupy Twórczej „Terrakota” działającej przy Pracowni Ceramiki i Rzeźby w C.K. Zamek w Poznaniu. Swoje dokonania wystawia w Polsce i za granicą.

Tomasz Jędrzejewski

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Danuty Mączak w 2009 roku. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureat m.in. pierwszej nagrody w Konkursie Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego, Nagrody Wojewody Świętokrzyskiego – „Przedwiośnie 34” w Kielcach, Nagrody Wojewody Wielkopolskiego oraz Nagrody Publiczności podczas VIII Salonu Wielkopolskiego, Nagrody Prezydenta Miasta Kielce Grand Prix „Przedwiośnie 36” w Kielcach, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działa w zróżnicowanej materii rzeźbiarskiej, tworząc instalacje, małe formy rzeźbiarskie, obiekty przestrzenne.

Paulina Kowalczyk

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. G. Nowickiego oraz malarstwa i rysunku w pracowni prof. B. Wegnera. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i muzyką. Od 2006 r. praktykę artystyczną łączy z pracą dydaktyczną. Aktualnie prowadzi zajęcia z malarstwa na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą.

Joanna Stefańska

Urodzona w 1966 roku w Poznaniu. Studiowała w latach 1989-1993 w PWSSP w Poznaniu. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w 1993 roku na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki w roku 1992. Tytuł dr sztuki uzyskała w roku 2008. Pracuje w Katedrze Malarstwa, Rysunku, Rzeźby i Sztuk Wizualnych na wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej na stanowisku adiunkta. Tworzy w dziedzinie malarstwa, architektury wnętrz i wystawiennictwa. Prezentowała swoje prace z zakresu malarstwa i rysunku na kilkunastu wystawach w Polsce i za granicą.

Krzysztof Ślachciak

Rocznik 1983, Poznaniak. Absolwent UAM i UE, pasjonat fotografii piktoralnej. Zawodowo prowadzi pracownię fotografii reklamowej Luminix i zajęcia z fotografii dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, a z zamiłowania sekcję fotograficzną koła naukowego EduArt. Brał udział w parunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. we Włoszech i Francji, organizator konkursów, opiekun wystaw studenckich.

Przemysław Tomczak

Doktor sztuki. Ukończył PWSSP w Poznaniu na kierunku grafika. Dyplom w pracowni profesora Waldemara Świerzego. Od 1992 roku – pracownik dydaktyczny w Katedrze Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Związany ze Studiem Edukacji Kaligraf. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach w Polsce i za granicą. Obecnie Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Michael Wilanowski

Urodzony 15.08.1979 r. w Poznaniu. W 2005 r. ukończył studia na Oakland University w Rochester, Michigan, uzyskując dyplom magistra muzyki. W 2007 r. ukończył studia podyplomowe na Cleveland Institute of Music w specjalności śpiew. Muzyką interesował się od najmłodszych lat. Obecnie uczy angielskiego, muzyki, śpiewu i gry na różnorodnych instrumentach. W wolnych chwilach komponuje, śpiewa a także uprawia różnorodne dyscypliny sportu, w tym wspinaczkę, bieganie, pływanie.

Tekst do wystawy:

„Przebłysk” to wystawa interdyscyplinarna twórców środowiska poznańskiego, zawodowo związanych z Katedrą Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Na wystawie prezentowane są prace malarskie, fotograficzne, rysunkowe, ceramika oraz rzeźba.
Artyści o podobnej wrażliwości, bez wzajemnej rywalizacji ukazują to, co ulotne, niedopowiedziane. Ich sztuka jest subtelnym zapisem owej chwili, mgnienia. Indywidualne poszukiwania każdego twórcy w sposób niezamierzony przeplatają się ze sobą. Za sprawą wspólnej ekspozycji pokazany zostaje obraz kruchości życia, nostalgii, ale również piękna człowieka i różnorodności natury.
Ciekawym przykładem są unikatowe, wielobarwne ceramiki Małgorzaty Jędrzejczak-Tomczak, ukazujące to, co delikatne i niedostępne. Sama autorka twierdzi, że „Prace z cyklu >>Rafa<< są projekcją (…) fascynacji bogactwem form i kolorów, zmiennością i witalnością Wielkiej Rafy Koralowej. Pulsująca życiem, podlegająca ciągłym przemianom aż do destrukcji związanej z przemijaniem…” Podobną ulotność zobaczyć można w mojej instalacji rzeźbiarskiej „Nie budź nas”, która skłania do refleksji nad egzystencją człowieka i jego relacjami. Nagie, spękane, gliniane ciała kobiety i mężczyzny leżące w embrionalnych pozach są pogrążone we śnie. Wyraźna, wytyczona granica z usypanej ziemi oddala odbiorcę od intymnej relacji ukazanych postaci. Świat wyimaginowany, bezpieczny, kusi potencjalnym szczęściem i zaprasza do wieczności. …gdyby zaś szukać wieczności utrwalonej na płótnie – spokój i niepowtarzalny charakter odnaleźć można w pejzażach Joanny Stefańskiej. W swoich oszczędnych kompozycjach ukazuje przestrzeń chwilowo zastygłą, niczym kadr, który za chwilę może ulec zmianie. Przeciwwagę dla poszukiwań Joanny Stefańskiej stanowi twórczość Pauliny Kowalczyk i jej pełne ekspresji obrazy. Artystka inspiruje się naturą, lecz jest to tylko pretekst do poszukiwań dotyczących istnienia, świadomości oraz percepcji świata. Za pomocą odważnych gestów, kolorów oraz faktur buduje abstrakcyjne pejzaże. Podobny, otwarty charakter mają subtelne, misternie wykonane rysunki Przemysława Tomczaka, czyli prace z cyklu „Struktury Światła”. Artysta wprowadza odbiorcę w nierealny świat za pomocą – wyłącznie – światła i cienia; tonalne przejścia dają początek nowej rzeczywistości, współbudowanej przez wrażliwość widza. „Dekonstrukcje wykonuję drąc, tnąc, podpalając, zalewając negatyw różnymi substancjami, a później zapisując je skanerem fotograficznym”, tłumaczy Krzysztof Ślachciak. Jego cykl „Mimesis” to próba wyjścia z ram tradycyjnej fotografii, a destrukcyjne działania mają, paradoksalnie, budujący charakter. To, co może wydawać się rozkładem, może stać się początkiem czegoś nowego. Artyści zadają pytania; czym jest balansowanie na granicy destrukcji, jak można postrzegać świat za pomocą drobiazgów i niuansów, i co to znaczy „właściwy moment”? „Przebłysk” odnosi się do tego szczególnego wycinka czasu, chwili, ułamka sekundy, który przesądza o wszystkim. Tomasz Jędrzejewski Kurator wystawy