Rzeźba Ignacego Łukasiewicza przed Muzeum Gazowni Warszawskiej

Tomasz Jędrzejewski

Poznański rzeźbiarz dr Tomasz Jędrzejewski autor rzeźby (ławeczki) przedstawiającej Ignacego Łukasiewicza przed Muzeum Gazowni Warszawskiej w Warszawie oraz Andrzej Garstka (przedstawiciel odlewni Garstka Studio z Szymanowa), 2022 rok

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz Warszawa

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz

Ignacy Łukasiewicz (1822 – 1882)

Ignacy Łukasiewicz przyszedł na świat w miejscowości Zaduszniki w roku 1822. Nauki pobierał w rzeszowskim gimnazjum. Po ukończeniu czterech klas gimnazjum naukę przerwał. Poszedł więc do pracy, zostając aptekarzem w Łańcucie, następnie w Rzeszowie. Zaangażował się przy tym w działalność patriotyczną. Wkrótce potem aresztowany, ale zwolniony po roku, natomiast otrzymał nakaz zamieszkania we Lwowie, gdzie jako aptekarz miał obowiązek regularnego meldowania się na posterunku policji. Rozpoczął następnie w ślad za podjętymi studiami badania wraz z Janem Zehem. Przedmiotem interesującego studium były produkty skraplania się oleju skalnego. W ten sposób otrzymano wkrótce naftę świetlną, dzięki czemu został ojcem lamp naftowych, które szybko weszły do użycia. Rok 1853 jest symboliczny, jako początek przemysłu naftowego polskiego. Ignacy Łukasiewicz z dalszych prac nie zrezygnował, bowiem za cel powziął sobie udoskonalanie wynalazku. Przeniósł się do Gorlic. Powstała jego spółka naftowa – co ważne, pierwsza w świecie. Celem spółki zostało wykorzystanie ropy przy równoczesnym jej wydobyciu. W Ulaszowicach w roku 1856 Łukasiewiczowi udało się założyć własną destylarnię. Apogeum jego działalności stanowiło założenie Towarzystwa Naftowego, które założył i na czele którego sam stanął. Zajmował się też szczególnie zabezpieczeniami socjalnymi robotników, zwłaszcza tych, których sam zatrudniał. Stało się to kluczem do tego, by w 1873 roku Pius IX odznaczył go Orderem św. Grzegorza oraz tytułem Szambelana Papieskiego. Zmarł w 1882 roku. Powodem bezpośrednim zgonu było zapalenie płuc. Został pochowany w Zręcinie.

Rzeźba Ignacego Łukasiewicza przed Muzeum Gazowni Warszawskiej w Warszawie, brąz patynowany, 2022

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz Warszawa

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz Warszawa

Tomasz Jędrzejewski Ignacy Łukasiewicz Warszawa

Rzeźba Ignacego Łukasiewicza przed Muzeum Gazowni Warszawskiej w Warszawie, brąz patynowany, 2022

“Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” – Muzeum Narodowe w Poznaniu

Prezentuje nie tylko najbardziej interesujące obiekty z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu, ale także numizmaty z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i ze zbiorów prywatnych.

Wystawa „Wielkopolska w monetach i medalach” to – jak mówi nam o tym drugi człon jej tytułu – „Podróż przez tysiąclecie” i przez blisko tysiąc pięćset artefaktów.

Wielkopolska to miejsce początków polskiego państwa i nieco później – polskiego mennictwa. Jak chyba żaden inny polski region, Wielkopolska jest niejako predestynowana do tego, aby na tle jej dziejów wewnętrznych przedstawić historię państwowości polskiej od początków aż do chwili obecnej. To być może tutaj właśnie, na Ostrowiu Lednickim lub w Poznaniu, odbył się chrzest Mieszka I, to na wielkopolskiej ziemi Bolesław Chrobry swoją koronacją podniósł znaczenie państwa do rangi królestw i kazał wybić pierwsze polskie monety, w tym taką, na której po raz pierwszy pojawia się nazwa państwa (Polonia). To w Wielkopolsce usytuowane były mennice, w których ujrzały światło dzienne najbardziej reprezentacyjne polskie monety nowożytne, jak również wykonane zostały piękne medale, którą to tradycję wielkopolscy artyści kontynuują do dzisiejszego dnia.

Zapraszamy do odbycia tej podróży i życzymy niezapomnianych wrażeń na szlakach historii, kultury i sztuki.

Wystawa „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” jest podzielona na dwa wątki: poświęcony monetom (wraz ze skarbami i żetonami) oraz ukazujący medale (wraz z plakietami, medalionami i żetonami).

Monety (skarby, monety powszechnego obiegu bite w Wielkopolsce z okresu średniowiecza i nowożytności, monety polskie związane z Wielkopolską i współczesne żetony promocyjne).

Medalierstwo (okres staropolski, okres zaborów, okres Drugiej Rzeczpospolitej, okres po 1945 roku). Obiekty sztuki małego reliefu i mennictwa przybliżone w katalogu wystawy, dla szerszej publiczności staną się okazją do poznania nieznanego powszechnie, skrytego zwykle w zaciszu gabinetów wycinka kultury materialnej i duchowej Wielkopolski ostatniego tysiąca lat.

https://www.youtube.com/watch?v=tP3fPXjx9jg

https://gloswielkopolski.pl/historia-wielkopolski-zapisana-w-monetach-nowa-wystawa-muzeum-narodowego-w-poznaniu-podroz-przez-tysiaclecie-zdjecia/ar/c13-17054865